ALEJE 2014 - 13. Mezinárodní žonglérská a divadelní dílna (13th International Juggling-Theatre Workshop)

(ALEJE 2014 to its friends)

All juggling events in 2014
Juggling events in Czech Republic (Česká republika)‎, 2014

When:

Saturday, 2014-08-23 to Friday, 2014-08-29

Where:

Budišově u Třebíče

Website:

http://www.divadlokufr.net/en/aleje/

Blurb

ČESKY:

Žongléry, kejklíře, divadelníky a všechny ostatní zájemce srdečně zveme k účasti na třináctém ročníku dílny Aleje 2014!

Hlavní lektorem bude skvělý německý žonglér, akrobat, klaun, tanečník a performer GUNTER KLINGLER

V programu vedlejších dílen se můžete těšit na divadelní, pohybové, žonglérské či relaxační workshopy Divadla KUFR alias Adély Kratochvílové a Dáši Trávníkové. Doufáme také v příjezd specialisty na pantografii - Franze Bauera a jeho krásné kolegyně Lizy. Dalším zpestřením snad bude ranní jóga a akrobacie na šálách se Zuzku Jasanovou, stejně jako všechny ostatní dílny dobrovolných lektorů z řad účatníků Alejí.

Dílna ALEJE se koná v Budišově u Třebíče - ve sportovním areálu DTJ Nové Město na Moravě. Jsou zde k dispozici venkovní tréninkové prostory - travnaté plochy nebo hřiště s nočním osvětlením, a společenská místnost. V případě špatného počasí bude pro žonglování zajištěn sál v Budišově.

V ceně dílny je kromě workshopů zahrnuto stravování (výběr z variant pro masojedlíky i vegetariány) a ubytování ve čtyřlůžkových pokojích s koupelnou.

Na ALEJE tradičně navazuje Česko-německé setkání žonglérů a kejklířů ve Waldmünchenu.

K přepravě z Budišova do Waldmünchenu a zpět bude zdarma zajištěn autobus. Kromě návštěvy rozmanitých dílen mohou účastníci ve Waldmünchenu představit svoje výstupy nebo prezentovat ukázky z dílen Alejí na páteční Open Stage nebo sobotní Večerní show. Účast na Česko-německém setkání bývá pro účastníky dílny Aleje příjemným „dojezdem” české dílny. Účast na obou akcích je cenově zvýhodněná (+ pokud vystoupíte na sobotní Večerní show, je vaše účast ve Walmünchenu zdarma).


===========================================

ENGLISH:

We heartily invite all jugglers, theatre fans and performers to participate in the 13th year of the ALEJE intensive workshop!

The main instructor of this year will be a great German juggler, acrobat, clown, dancer and performer GUNTER KLINGLER

In the programme of additional workshops you will find theatre, movement, juggling or relaxation workshops by KUFR Theatre alias Adéla Kratochvílová and Dasha Trávníková. We also hope that the “pantography specialist ” Franz Bauer” and his beautiful colleague Liza will arrive. Another attractive point will also hopefully be morning yoga classes and tissue acrobatics by Zuzka Jasanová, as well as other spontaneous workshops by Aleje participants.

ALEJE workshop takes place in Budišov by Třebíč in the area of DTJ Nové Město na Moravě. In the area we may use outside training areas (grass or a sports pitch with lights for night juggling) and indoor room. In case of bad weather we will provide a gym/hall in Budišov.

The price of the workshop includes (except for workshops) board 3 times a day (choice from more meals - including vegetarian alternative) and a bed (WC and showers in every room).

ALEJE workshop will be traditionally followed by the Czech - German Juggling Convention in Waldmünchen.

The transport from Aleje to Waldmünchen and back in provided by a special bus free of charge. Except for taking part in various workshops the participants may also present their numbers at Open Stage (Fri) or Gala Show (Sat). Waldmünchen convention has always been a great ending of the Czech workshop … If you take part in both events, reduction is provided (+ if you perform at the Galashow in Waldmunchen, the convention is FREE of charge).

Who went

ALEJE 2014 elsewhere on the Edge

View trivia (0)